Trwa ładowanie proszę czekać ...

Alkomat, czy alkotest?

19 maja 2017

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z alkomatem, czy też z alkotestem, nie ulega wątpliwości, że jeden z tych produktów zawsze warto mieć pod ręką Problem nabiera szczególnego znaczenia w kontekście zbliżających się świąt, Sylwestra, a w dalszej kolejności także karnawału. Rodzinne spotkania często wiążą się z piciem alkoholu, ryzyko jest więc duże. A przecież kary za jazdę po pijanemu sięgają nawet 5 tysięcy złotych nie wspominając nawet o tym, że w przypadku nieszczęśliwego wypadku, można spędzić wiele lat za kratami.

Jeśli więc nie mamy pewności, co do tego, w jakim stanie znajdujemy się w momencie, w którym zasiadamy za kierownicą, powinniśmy zatroszczyć się o to, aby rozwiązać ten problem. W grę wchodzi przecież nie tylko nasze życie, ale również bezpieczeństwo naszych bliskich oraz innych uczestników ruchu drogowego. Coraz mniej osób kwestionuje zasadność samodzielnego badania się przed wejściem do samochodu, kwestią sporną jest więc przede wszystkim to, jaki środek zastosować. Rynek nie daje nam wielu powodów do narzekania, są na nim bowiem obecne liczne narzędzia wykorzystywane do tego, aby mierzyć stężenie alkoholu znajdującego się w wydychanym przez nas powietrzu. Tu na szczególną uwagę zasługują alkomaty i alkotesty nie tylko dostępne w różnych wariantach, ale także różniące się między sobą cenowo. Przed ich zakupem warto uświadomić sobie również, że charakteryzują je nieco inne zasady działania i niejednoznaczna wiarygodność pomiaru. Alkomat jest dość skomplikowanym urządzeniem sygnalizującym nam, że w wydychanym przez nas powietrzu nadal może być obecny alkohol. Urządzenia tego typu są też w stanie pokazać nam jego dokładne stężenie. W przeciwieństwie do alkotestów, które są rozwiązaniami jednorazowego użytku, alkomat może nam służyć przez lata, choć wiele zależy od tego, czy będziemy przywiązywali odpowiednio dużą wagę do jego właściwej konserwacji. Oferta producentów alkomatów jest w stanie usatysfakcjonować nawet najbardziej wymagających odbiorców, obejmuje bowiem nie tylko urządzenia elektrochemiczne z czujnikiem ciśnienia, ale i te, które są wyposażone w czujnik przepływu. Osoby, które nie chcą wydawać zbyt wielu pieniędzy, mogą liczyć również na zdecydowanie mniej wiarygodne, ale bez porównania tańsze alkomaty półprzewodnikowe. Jeśli mamy do czynienia z alkomatami klasy A, za wykrywanie alkoholu odpowiada w nich sensor chemiczny, czujnik ciśnienia pilnuje zaś, aby próbka powietrza była optymalna. Gdy mamy do czynienia z najlepszymi alkomatami musimy liczyć się z tym, że ich ceny rozpoczynają się od około 350 PLN. Nie można jednak zapominać o tym, że alkomat jest urządzeniem, które jest nam w stanie uratować życie, kwestią sporną jest więc to, czy powinniśmy zastanawiać się nad oszczędzaniem na jego jakości. Na uwadze powinniśmy mieć jednak i to, że wyższa cena na ogół, ale jednak nie zawsze przekłada się na dokładność pomiaru. Kluczową rolę powinny więc odgrywać parametry techniczne urządzenia i to właśnie one muszą być analizowane w pierwszej kolejności.

Duże zainteresowanie urządzeniami tego typu bywa wykorzystywane przez nieuczciwych naciągaczy, którzy potrafią oferować alkomaty półprzewodnikowe w cenach typowych dla urządzeń klasy A. Oczywiście, nawet najlepszy alkomat należy co jakiś czas kalibrować, gdy bowiem wykonujemy dużą liczbę pomiarów, a jednocześnie wykorzystujemy urządzenie przez pewien okres, czujność sensora obniża się. Innym rozwiązaniem, nad zakupem którego warto się zastanowić, jest alkotest – urządzenie relatywnie tanie, ale jednorazowego użytku. Również alkotesty informują nas o tym, ile alkoholu znajduje się w wydychanym przez nas powietrzu. Również one różnią się jakością, a rozwiązania starszego typu nie posiadają także jednoznacznej skali określającej, czy przekroczone zostało dopuszczalne stężenie 0,2 promila. Ta dość istotna wada podważa sens samego badania, warto więc pomyśleć o inwestowaniu w propozycje wyższej klasy nawet, jeśli zwiększa to koszt zakupu.